27.02.2011

Nowe czasy wymagają odważnego myślenia

W kompleksie Kulturhuset w centrum Sztokholmu otwarto właśnie specjalną bibliotekę przeznaczoną dla nastolatków w wieku 10-13 lat. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że do dyspozycji młodzieży oddano tu także profesjonalne studio nagrań, mediotekę oraz profesjonalną kuchnię.

Władze Sztokholmu nieprzypadkowo postanowiły otworzyć bibliotekę dla nastolatków w wieku 10-13 lat. "Grupa ta to już nie dzieci, a nie powinna być jeszcze traktowana jak dojrzała młodzież. Chcemy tym młodym ludziom umożliwić odkrywanie siebie i świata w miejscu specjalnie dla nich stworzonym" - mówi odpowiedzialna w Sztokholmie za kulturę Madeleine Sjoestedt.

Młodzi ludzie mogą więc nie tylko wypożyczać książki, ale dzięki komputerom i drukarkom również je drukować. Do ich dyspozycji jest również studio nagrań z kamerą i sprzętem audio. Ale to nie wszystko - chodzi bowiem o zainteresowanie młodego odbiorcy różnymi obszarami kultury i edukacji. Dlatego program urozmaicają różne kursy i zajęcia. Chętni nauczą się na przykład projektować i szyć odzież.

Mogą też nauczyć się przyrządzać posiłki. Nowością jest w pełni wyposażona otwarta kuchnia, która przypomina studio kulinarnego programu telewizyjnego. Tu, pod okiem instruktora, młodzież może nauczyć się gotować.

Warto jest przekraczać granice w myśleniu o rozwoju młodzieży szkolnej. Przyzwyczailiśmy się patrzeć na proces edukacji w kategoriach "fabryki" a nie "otwartej przestrzeni". A we współczesnych czasach zdecydowanie to drugie podejście jest właściwsze.

(Źródło: PAP, Kulturhuset Stockholm)

Brak komentarzy: